Narodowy Program Szczepień – zmiany w II kwartale

Dodana: 31 marzec 2021 15:18

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale tego roku Narodowy Program Szczepień wchodzi w nową fazę realizacji. Zakłada ona m.in. utworzenie samorządowych punktów szczepień, o czym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rozmawiał podczas wideokonferencji z włodarzami gmin i powiatów, w tym ze Starostą Powiatu Białostockiego Janem Bolesławem Perkowskim.
Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek w II kwartale tego roku – rząd wprowadza zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które mają usprawnić cały proces.
Przede wszystkim zwiększona będzie liczba punktów szczepień, ale też personelu, który kwalifikuje do szczepień oraz sama kadra szczepiąca. Usprawniony zostanie też proces kwalifikacji.
- Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował we wtorek (30.03), podczas konferencji prasowej, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. – Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty – dodał Prezes Rady Ministrów.
Więcej punktów szczepień

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiono także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale rząd poszerza katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.
Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:
• przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
• szpitalach rezerwowych,
• szpitalach powiatowych,
• punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
• punktach drive thru,
• zakładach pracy,
• aptekach.

- Bardzo proszę o utworzenie przynajmniej jednego samorządowego punktu szczepień w każdym powiecie, a byłbym bardzo wdzięczny, jeśli takie punkty będą liczniejsze. Konieczne jest zapewnienie im bazy lokalowej i i nawiązanie współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, który przeprowadzi szczepienia - mówił podczas wideokonferencji z samorządowcami z regionu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
- Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk. – Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach – dodał szef KPRM.
Większa kadra osób szczepiących i prostsze zasady kwalifikacji
• Kto kwalifikuje do szczepienia?
W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
• Kto może szczepić?
Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Uwaga! Zmieni się też sam proces kwalifikacji.

Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.
Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?

W marcu rozpoczęła się rejestracja dla osób od 60. roku życia. W kwietniu uruchomione zostają zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
• 12 kwietnia – rocznik 1962,
• 13 kwietnia – rocznik 1963,
• 14 kwietnia – rocznik 1964,
• 15 kwietnia – rocznik 1965,
• 16 kwietnia – rocznik 1966,
• 17 kwietnia – rocznik 1967,
• 19 kwietnia – rocznik 1968,
• 20 kwietnia – rocznik 1969,
• 21 kwietnia – rocznik 1970,
• 22 kwietnia – rocznik 1971,
• 23 kwietnia – rocznik 1972,
• 24 kwietnia - rocznik 1973.


Tak skonstruowany harmonogram, zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.
Już teraz zachęcamy wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, skontaktuje się z Tobą infolinia.
Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie!

I kwartał – podsumowanie Narodowego Programu Szczepień
Mimo problemów z dostawami szczepionek przeciwko COVID-19, według statystyk na 30 marca w polskich punktach szczepień wykonano już 6 mln szczepień. Prawie 4 mln osób otrzymało jedną dawkę, a ponad 2 mln – dwie dawki szczepionki.
Za nami już szczepienia m.in. kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, a także nauczycieli. Szczepieni są seniorzy, chorzy przewlekle oraz służby mundurowe. Efekty już są widoczne. Po zaszczepieniu odnotowano znaczący spadek zakażeń u pracowników medycznych oraz u pensjonariuszy DPS.

Żródło: PUW