W Krasnem o astronomii - podsumowanie obozu we Francji

Dodana: 25 październik 2019 10:16

7-osobowa grupa z powiatu białostockiego i Białegostoku to uczestnicy obozu szkoleniowego w Centrum Eden w miejscowości Cuisery we wschodniej Francji. Wraz z grupami Łotyszy i Francuzów spędzili tam pod koniec sierpnia 11 dni. Była z nimi, w roli tłumacza, pracownica Starostwa Powiatowego w Białymstoku Hanna Nikitiuk.

Międzynarodowa grupa wspólnie uczyła się m.in. obserwacji nieba, jej członkowie sami konstruowali zegar słoneczny. Ich wyjazd i pobyt został sfinansowany z Programu „Erasmus+” Unii Europejskiej. Napisany przez Francuzów projekt nosił tytuł „Czy astronomia może być narzędziem edukacji ekologicznej?".

Na spotkaniu w Domu Dziecka Krasnem (placówce Powiatu Białostockiego) podsumowano projekt. W spotkaniu uczestniczył starosta Jan Perkowski.

Dzieci mogły dowiedzieć się np. jakie są planety Układu Słonecznego i jakie panują na nich warunki.  Uczestnicy projektu prezentowali im też różne ciekawostki, dotyczące planet i ciał niebieskich. Dzieci chętnie zadawały pytania i brały udział w konkursach. Drugą część spotkania w Krasnem stanowiły warsztaty, podczas których wychowankowie Domu Dziecka pod okiem instruktorów własnoręcznie wykonali mini „encyklopedię” astronomiczną w postaci rozkładanej książeczki. Niestety pogoda nie sprzyjała, i niemożliwa była obserwacja nieba przez teleskop. Ale co się odwlecze…

Partnerami projektu w ramach Programu Erasmus + są: Powiat Białostocki, Uniwersytet w Rydze i Stowarzyszenie Edukacyjne AEP les Companettes z Francji.  Autorem i koordynatorem projektu jest Jean Pierre.

Na przełomie 2019/2020 powstanie „lustrzany” projekt, zgodnie z którym cudzoziemcy mają odwiedzić powiat białostocki.