IMPREZY CYKLICZNE - Gródek

Dodana: 10 sierpień 2016 13:50

Noc Kupały - Kupalnoczka

Uroczystość obrzędowa związana z imieninami Jana i tzw. Nocą Świętojańską odbywa się pod koniec czerwca we wsi Załuki na terenie Gminy Gródek. Zespoły biorące udział w imprezie przywożą ze sobą wieńce, które na początku imprezy ustawiają na scenie. Po części artystycznej uczestnicy imprezy wraz z akompaniamentem zespołów śpiewając pieśń „Kupalinka” udają się nad rzekę Supraśl, gdzie dziewczyny puszczają w nurty rzek wianki z zapalonymi świeczkami. Impreza kończy się śpiewaniem ludowych pieśni, ogniskiem i występami zaproszonych zespołów.

imprezy cykliczne

Kupalnoczka, 2012 r. Jerzy Chmielewski

Basowiszcza - Festiwal Muzyki Młodej Białorusi

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi, organizowany od 25 lat przez Białoruskie Zrzeszenie Studentów, odbywa się na leśnej polanie Boryk w pobliżu miejscowości Gródek. Impreza odbywa się w lipcu i trwa dwa dni. Pierwszego dnia odbywa się koncert młodych zespołów białoruskich walczących o nagrody. Drugiego dnia odbywają się koncerty zaproszonych gwiazd polskiej i białoruskiej sceny rockowej.

Siabrouskaja Biasieda
Impreza odbywa się pod koniec lipca na uroczysku Boryk w Gródku. Siabrouskaja Biasieda - to Białoruski Festiwal Folkowy "Siabrouskaja Biasieda", prezentujący kulturę mniejszości białoruskiej. Podczas festiwalu występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i z zagranicy (Białoruś, Ukraina). Impreza nawiązuje do tradycyjnego, przyjacielskiego spotkania, na którym dominuje śpiew, muzyka i taniec. Sprzyja spotkaniom rodzinnym, przyjacielskim oraz nawiązywaniu nowych znajomości. Urozmaicają ją liczne konkursy, pokaz sztucznych ogni, degustacja potraw regionalnych i wspólne pieczenie prosiaków. Wymieszanie stylu, charakteru muzyki i dodatkowych atrakcji pozwala zaspokoić potrzeby, zarówno najmłodszej, jak i najstarszej publiczności, jednocząc różne pokolenia i różne kultury.

imprezy cykliczne

25.07.2009  Siabrouskaja Biasieda - J. B. Boczko

Dożynki Gminne

Impreza związana z obrzędowością kończącą zbiory plonów organizowana jest we wrześniu w Załukach lub nad zalewem w Zarzeczanach. Jej celem jest zaprezentowanie dorobku kulinarnego, poetyckiego i muzycznego podkreślającego kulturę oraz tradycję Gminy Gródek. Impreza kierowana jest głównie do mieszkańców gminy Gródek, sąsiednich gmin oraz mieszkańców całego województwa podlaskiego i przyjezdnych gości. Podczas imprezy, oprócz koncertów, odbywa się konkurs na najpiękniejszy „wieniec dożynkowy”. W konkursie biorą udział Sołectwa oraz zespoły działające na terenie gminy oraz zespoły zaproszone. Dożynki kończy festyn ludowy.

imprezy cykliczne

Wschodnie Bezdroża
Na terenie Gminy Gródek od 3 lat odbywa się kultowa impreza turystyczno-przeprawowa Wschodnie Bezdroża realizowana przez Stowarzyszenie Podlasie 4×4 - pasjonatów off-road. Impreza ma charakter zlotu połączonego z rywalizacją sportową. Można wystąpić w jednej z kategorii: Przygoda – trasa lekka, Turystyk bez wyciągarki – trasa średnia, Turystyk z wyciągarką – trasa średnia, Extrem elektryk – trasa ciężka, Extrem mechanik – trasa ciężka, Quad – trasa ciężka. Oprócz całej doby walki w terenie na zakończenie uczestników czeka zabawa w leśnym amfiteatrze przy muzyce na żywo przy suto zastawionych stołach. Patronat nad Wschodnimi Bezdrożami objął Wójt Gminy Gródek.

Ponadto Gminne Centrum Kultury w Gródku organizuje kilka razy w roku cykliczne wydarzenia „Na salonach u Chodkiewiczów”. W ich ramach odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, promocje książek, jubileusze, wystawy. W lutym 2014 roku miała miejsce wystawa autorskich prac Doroty Sulżyk z Gródka „Co można wyczarować z filcu”. Zamierzeniem autorki było pokazanie artystycznych możliwości, które daje filcowanie.