Atrakcje turystyczne w gminie Czarna Białostocka

Dodana: 10 sierpień 2016 11:44

Na terenach obecnej Czarnej Białostockiej rozciągała się wielka, gęsta i bogata w zwierzynę puszcza. Dopiero w XVIII w. powstała osada Buksztel - dziś dzielnica miasta, znajdująca się na trakcie Warszawa – Grodno. Współcześnie przebiega tu droga krajowa nr 19 Białystok - Sokółka – Kuźnica Białostocka (przejście graniczne z Białorusią – 35 km). Równolegle do drogi powstała trasa kolejowa między Warszawą a Petersburgiem. Jedną ze stacji ulokowano na niezalesionej polanie i nazwano Czarna Wieś  Stacja. Posiadała dogodne warunki do rozwoju przemysłu drzewnego.

Zaczęły tu powstawać smolarnie, terpentyniarnie, wkrótce postawiono pierwsze tartaki oraz rozpoczęto przerób drewna. W latach 50-tych XX w. budowa i rozwój fabryki maszyn rolniczych oraz reaktywacja tartaku były impulsem do szybkiego rozwoju miejscowości. Nowy zakład oferował miejsca pracy i mieszkania, rosła liczba mieszkańców i obszar osiedla. 7 lipca 1962 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie i nową nazwę – Czarna Białostocka. W następnych latach wspólnym wysiłkiem mieszkańców wybudowano piękny zdobiony wewnątrz porożem kościół i zalew wodny „Czapielówka”. Współcześnie dostrzeżono walory środowiska naturalnego miasta i gminy, ukierunkowując działania na turystykę i wypoczynek. Wędrówki piesze i przejażdżki rowerowe atrakcyjnymi szlakami turystycznymi, unikatowy Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia, narciarskie trasy biegowe, kuligi, agroturystyka, czyste powietrze, rezerwaty przyrody, kąpielisko wodne, akordeonowa muzyka, tradycje myśliwskie, Duch Puszczy, życzliwi ludzie – to oferta dla poszukujących wypoczynku blisko natury, z możliwością aktywnego spędzenia czasu.

KALENDARIUM XIX w. - powstanie w Czarnej Wsi dużego ośrodka ludowego przemysłu domowej produkcji dachówki ceramicznej 1782 r. - utworzenie stacji pocztowej Buksztel na Trakcie Warszawsko-Grodzieńskim 1862 r. - uruchomienie Magistrali Kolejowej Petersbursko-Warszawskiej, budowa kompleksu stacyjnego Czarna Wieś (dworzec, stacja pomp, wieża ciśnień i budynki mieszkalne), umowna data założenia miejscowości 1946 r. - budowy drewnianej kaplicy rzymskokatolickiej w Czarnej Wsi Stacja 1952 r.-  reaktywacja tartaku, budowa Wytwórni Chemicznej,   powstanie Zakładowego Osiedla Robotniczego (ZOR) 1956 r. - otrzymanie praw osiedlowych i nazwy Czarna Wieś Osiedle 1962 r. - nadanie  praw miejskich i nowej nazwy – Czarna Białostocka

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

-Kościół p.w. Matki Boskiej Anielskiej w Czarnej Wsi Kościelnej

Kościół p.w. Matki Boskiej Anielskiej w Czarnej Wsi Kościelnej

Najstarszy neogotycki kościół p.w. Matki Boskiej Anielskiej (lata 1913-21), wewnątrz odnowione, pozłacane mozaiki i figury, okna ozdobione malowniczymi witrażami; obok drewniana plebania z 1912 r., przed kościołem figura Matki Boskiej. Kościół wpisany do rejestru zabytków w roku 2011.

ul. Ks. Szapela 9,  tel. 85 710 91 43

-Kościół pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej

Kościół pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej

Wybudowany w fenomenalnie krótkim czasie 8 miesięcy w latach 70- tych XX w. przy wspólnym wysiłku wszystkich mieszkańców. Oryginalne wnętrze świątyni zdobią poroża (ok. 700 szt. i drewno sosnowe, które nawiązują do otaczającej Puszczy Knyszyńskiej. Na bocznym ołtarzu rzadko spotykany w Polsce obraz św. Eustachego - patrona myśliwych. W kaplicy przykościelnej można podziwiać kolekcję starych kutych krzyży. W parku prowadzącym do kościoła znajduje się pomnik poświęcony lotnikom Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze. ul. Czajkowskiego 2, tel. 506 312 215

-Kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej

Kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Czarnej Białostockiej

Oryginalny kościół w kształcie okrętu z wielka kotwicą, wokół ogrodzenie przypominające wzburzone fale, nowoczesne wnętrze. Wybudowany w zaanektowanej nieczynnej kotłowni. Konsekrowany w 2011 r.

ul. Żeromskiego 2 , tel. 85 713 04 20

-Cerkiew prawosławna pw. Świętych Niewiast Miro Niosących w Czarnej Białostockiej Malowniczo położona na wzgórzu cerkiew z żółtymi, charakterystycznymi kopułami, wewnątrz nowoczesny ikonostas, budowana w latach 1983-1996. Widoczna z drogi krajowej nr 19 na odcinku Białystok – Kuźnica.

ul. Białostocka 12, tel. 85 710 28 75

-Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie działa od 2010 roku. 

Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie

Mieści się w wyremontowanym i zaadaptowanym do nowych celów drewnianym budynku nieczynnej, zbudowanej w okresie międzywojennym, szkoły. Centrum, na co dzień współpracuje z pracowniami leżącymi na Szlaku Rękodzieła Ludowego, prowadzi też aktywną działalność edukacyjną. Organizuje pokazy i warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez lokalnych twórców ludowych oraz dyplomowanych instruktorów rękodzieła. W swojej ofercie proponuje warsztaty z zakresu ceramiki, tkaniny, rzeźbiarstwa, wikliny, papieru czerpanego, filcu, rysunku, kaletnictwa artystycznego. To również miejsce, gdzie można poznać nie tylko różne techniki twórczości ludowej, ale też wypocząć i ciekawie spędzić czas. 20 miejsc noclegowych, catering. Centrum Rękodzieła Ludowego Niemczyn 42 16-020 Czarna Białostocka Tel. 85 710 91 49, 698 519 658 Czynne po umówieniu się tel. lub e-mail: crl@czarnabialostocka.pl ,
 www.crl.czarnabialostocka.pl

-Muzeum Wyłuszczarni Nasion w Czarnej Białostockiej 

Muzeum Wyłuszczarni Nasion w Czarnej Białostockiej

Zabytkowa wyłuszczarnia nasion powstała w 1934 roku. Tworzy ją kompleks trzech budynków przy Nadleśnictwie Czarna Białostocka. Nasiona łuszczone były w niej przez 32 lata. Tuż obok znajduje się ścieżka edukacyjna, która powstała z myślą o tych, którzy chcieliby zapoznać się z pracą leśnika oraz przybliżyć zagadnienia hodowli i ochrony lasu. Atrakcją jest lokomotywa parowa – relikt leśnej kolejki wąskotorowej, która jeździła puszczy. Zwiedzanie zabytkowej wyłuszczarni po uprzednim kontakcie telefonicznym

ul. Marszałkowska 27, tel. 85 710 33 80, 85 710 37 01 www.czarna-bialostocka.bialystok.lasy.gov.pl

-ZALEW WODNY CZAPIELÓWKA 

ZALEW WODNY CZAPIELÓWKA

Znajduje się w odległości ok. 1,5 km od centrum Czarnej Białostockiej i ok. 25 km od Białegostoku. Wybudowany przez mieszkańców miasta w latach 1971-1981. Malownicze położenie wśród lasów, specyficzny mikroklimat i dogodny dojazd sprawia, że można tu się zrelaksować i odpocząć. Miłośnicy wędkowania znajdą tu  mnogość gatunków ryb. Ciekawostką jest ujęcie wody pitnej z naturalnego „Źródła Romana’’ znajdujące się za tamą. Jest miejscem cyklicznych imprez plenerowych, biwaków, rajdów rowerowych.