Duże zainteresowanie Kiermaszem „NATURA I MY” w Tykocinie

Dodana: 19 sierpień 2019 14:33

Było coś dla duszy i ciała.

18 sierpnia 2019 roku w Tykocinie Starostwo Powiatowe w Białymstoku zorganizowało Kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła „NATURA I MY”. Równolegle odbywała się Biesiada Miodowa. Obie imprezy przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

Na naszym kiermaszu kupić można było wyśmienite, swojskie wyroby 20 wystawców z różnych zakątków województwa podlaskiego. Oferta była różnorodna. Na stoiskach znaleźć można było: chleby, sękacze, miody, swojskie wędliny, sery a także naturalne kosmetyki i wyroby rękodzielnicze.

Pokazy, zmagania, rywalizacja                                            

Poza częścią wystawienniczą na gości czekało sporo innych atrakcji. Jedną z nich był pokaz kulinarny, podczas którego można było poznać recepturę i sposób przyrządzania sałatki z kurczakiem, winogronami, sałatą rzymską i selerem naciowym. Przygotowały ją panie ze  Stowarzyszenia BARWA z Rafałówki. Przeprowadziły również warsztaty pieczenia chleba i robienia serka z ziołami. Wszystkie te produkty były następnie wystawione do degustacji.  

W Tykocinie nie zabrakło też zmagań konkursowych. Niełatwym zadaniem były degustacja przygotowanych specjałów, a następnie wybór najlepszych. Decyzją jury konkursu  „TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ NA TALERZU” nagrodzone zostały: nutella ze śliwek Marty Kryjan - I miejsce; pasztet z selera od Wiesława Skobodzińskiego - II miejsce; żeberka jagnięce pieczone od Anny Marii Pokropek - miejsce III. 

Jury przyznało również 5 wyróżnień za: sernik z rosą od Teresy Sokół; palcówkę wiejską od Tomasza Marczuka; baraninę – od Władysława Gryki; masło ziołowe – od Małgorzaty Falkowskiej oraz pasztet z gęsiny – od Andrzeja Wasilewskiego. Nagrody i wyróżnienia wręczali:  wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe, Zdzisław Łukaszewicz z Zarządu Powiatu Białostockiego i burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński.

Chcemy żyć zdrowo

Duża liczba zwiedzających, kupujących i uczestników degustacji potwierdza, iż tematyka zdrowego odżywiania i życia ECO jest dziś niezwykle popularna. Zainteresowani poradami mieli okazję indywidualnych konsultacji z wyśmienitym fachowcem. Ekspertem odpowiadającym na pytania, związane ze wszystkimi aspektami zdrowego żywienia była dietetyczka z CDS Centrum Dietetyki Stosowanej. Dodatkowo każdy zwiedzający mógł skorzystać z bezpłatnej analizy składu ciała. Pozwalały one określić poziom BMI, PPM (podstawowej przemiany materii), rzeczywistą masę ciała, masę tkanki tłuszczowej, masę mięśni, zawartość wody, beztłuszczową masę ciała.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Białostocki przy wsparciu Sekretariatu Regionalnego KSOW województwa podlaskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zapraszamy do rejestracji w bazie partnerów KSOW 
 dostępnej na stronie www.ksow.pl oraz do odwiedzenia strony internetowej http://ksow.pl