Uczniowie ZS w Czarnej Białostockiej pamiętają o bohaterach

Dodana: 7 listopad 2019 07:54

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej wraz z opiekunami odwiedzili miejsca pamięci w okolicach miasteczka, oddając hołd poległym za naszą wolność. Wśród odwiedzonych mogił były dwie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jedna z nich to Mogiłka. Jest to drewniany krzyż ogrodzony metalowym płotkiem. Przed ogrodzeniem umieszczono kamień, na którym znajduje się tablica z napisem:

MOGIŁKA
kpr. STANISŁAW SZCZĘSNY
POLEGŁ W OBRONIE OJCZYZNY
W WOJNIE POLSKO-BOLSZEWICKIEJ
26 VII 1920 r.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI


26 lipca 1920 r. 41 Suwalski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego walczył w rejonie wsi Rozedranka i Wilcza Jama oraz Czarnej Wsi, a następnie wycofał się przez Bokiny na lewy Brzeg Narwi. Stanisław Szczęsny został ranny w okolicy wsi Rozedranka, i zmarł podczas odwrotu swojego oddziału. Znajduje się na liście strat Pułku jako szeregowiec, poległy w okolicach Sokółki. Według innej wersji pełnił funkcję działonowego w artylerii.

Tuż za niestrzeżonym przejazdem kolejowym w Czarnej Białostockiej od ulicy Świerkowej odchodzi leśna droga, prowadząca do Wólki Ratowieckiej. Kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania na niewielkim wzniesieniu stoi charakterystyczny dla rejonów Puszczy Knyszyńskiej krzyż, ogrodzony drewnianym płotkiem. Jest to miejsce upamiętniające śmierć zaledwie 17-letniego Józefa Pawłowskiego 23 maja 1945 r. Według przekazów zginął w trakcie rozbrajania pocisku. Wychowawca klasy I P i przewodnik PTTK Łukasz Prochor opowiedział historię miejsca, ostrzegając o niewybuchach, na które nadal można się natknąć  w okolicy Czarnej Białostockiej. Udzielił też instrukcji postępowania w razie natrafienia na przedmiot, który wygląda na amunicję.