Zaproszenie do obejrzenia wystawy w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Dodana: 28 lipiec 2017 14:26

Zaproszenie  do obejrzenia wystawy w Książnicy Podlaskiej  im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny zapraszają na wystawę 470 lat Parafii Świętej Trójcy w Juchnowcu Kościelnym
 i Ziemi Juchnowieckiej.

Prace będzie można oglądać od 3 (czwartek) do 28 sierpnia 2017 w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A od poniedziałku do piątku w godz. 9-17

W 1547 roku Stanisław Zachariaszewicz Włoszek - podskarbi wielki litewski - uzyskał pozwolenie na założenie parafii oraz ustanowienie proboszcza w Juchnowcu. Był również fundatorem pierwszej drewnianej świątyni pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych.

Materiały do wystawy, która opowiada dzieje Ziemi Juchnowieckiej od ok. III w n.e. po czasy współczesne zaczerpnięte są w dużej mierze z monografii ks. Stanisława Niewińskiego Juchnowiec. Dzieje parafii. Ogromną rolę w rozwoju tych ziem odegrało utworzenie wspomnianej wyżej parafii a także osiadłe tu rody, m.in. Włoszków, Orsettich, Kurzenieckich, Moniwidów, Jundziłłowiczów, Rukiewiczów, Nowickich i wiele innych.

Nie bez znaczenia dla rozwoju,tradycji i kultury Ziemi Juchnowieckiej był kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej, który w kościele pozostaje do dziś.