Trzeci dzień występów podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017

Dodana: 19 maj 2017 10:11

Trzeci dzień występów podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017

To już trzeci dzień opowiadania pięknych baśni na teatralnych deskach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. W środę, 17 maja, młodzi artyści udowodnili, że ich scenograficzny kunszt w pełni dorównuje wokalno-tanecznym popisom i aktorskiemu rzemiosłu i że – kto widział, ten z pewnością się zgodzi - jest on najwyższej próby! Był więc pełen zwierzątek lasek i chatka z piernika; i emanujące majestatyczną bielą Imperium Papieru, a także bez liku pełnych przepychu królewskich dworów - co z pewnością ucieszy niepoprawnych amatorów księżniczek (zwłaszcza, że liczebnie bardzo dziś dopisały, a ich piękności oraz innych cnót żadne pióro nie odda sprawiedliwości). Podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2017 mali mieszkańcy Podlasia mają niepowtarzalną okazję, by zaprezentować innym własną bajkę i to nad czym pracują, gdy zrzeszeni w kołach zainteresowań rozwijają swoje talenty i zainteresowania. Wierzymy, że w przyszłości spełnią dzięki nim niejedno marzenie.

W środę jurorzy Forum obejrzeli kolejnych pięć spektakli i aż 58 utalentowanych młodych ludzi w akcji. Ciężki orzech do zgryzienia i trzy pierwsze miejsca (oraz zaszczytne pakiety Wyróżnień) do rozdania mają: pan Bernard Bania – aktor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku i przewodniczący tegorocznego Jury, pani Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka teatralna WOAK w Białymstoku, pani Agnieszka Polińska – przedstawicielka Starostwa Powiatu Białostockiego oraz pan Hubert Piętka – przedstawiciel Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku. Kto zdobył Grand Prix tegorocznego Forum?  Wciąż nie wiemy, ale co nieco możemy obiecać: ta bajka będzie miała szczęśliwe zakończenie, a jej ostatni rozdział poznamy już w najbliższą sobotę, 20 maja, podczas Gali z Melpomeną, wieńczącej tegoroczną imprezę. 

Środowy teatr osobliwości rozpoczęła grupa „Arlekin” z Przedszkola Samorządowego Nr 58 Integracyjnego im. J. Wilkowskiego w Białymstoku spektaklem kukiełkowym „Jaś i Małgosia”. Imponująca ruchoma scenografia: drzewa zamieniające się w lizaki i nad wyraz barwna leśna zwierzyna  okazały się miodem (a raczej pierniczkiem) na serca publiki. Równie wielką atrakcją były roztańczone  i rozśpiewane przedszkolaki, które „zgubiły w lesie dróżki, więc poszły tam, gdzie poniosły je nóżki”. A że największa skrytka z łakociami w lesie znajdowała się akurat w chatce czarownicy…  Czy w bajkach o szczęśliwym zakończeniu ktokolwiek boi się jeszcze czarownic? No właśnie. Za to w „Papierowym królestwie” grupy „RAZ, DWA, TRZY” król Papirus miał słuszne powody do obaw: nie dość, że wśród jego poddanych narodziła się dziwna, gdyż całkowicie biała, niezapisana dziewczynka o imieniu Lili to jeszcze królestwo nawiedził głodny Ogień, który miał wielką chrapkę na duże ilości papieru. Na szczęście pozbawionej liter, cyfr i szlaczków Llil odwagi akurat nie brakowało, a ci, którzy do tej pory szydzili z naszej bohaterki, powinni wystosować jakieś pisemne przeprosiny (co z pewnością uczynili).

Krótki odpoczynek od baśniowego tonu zaproponował widzom  „Teatr Prawdziwy” z Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniewie Dużym. Pełni strachu, wątpliwości i uzależnień (od komórki i laptopa, poprzez inne osoby, aż do narkotyków) bohaterowie, którzy przypadkiem w tym samym czasie trafili do „Poczekalni”, szybko porzucili zdawkowy ton i ostatecznie mieli sobie wiele do powiedzenia. Zagubieni w codziennym, pełnym chaosu i brutalizmu świecie, uwięzieni w kolejce, która nie posuwała się naprzód, przystanęli, by wsłuchać się w siebie i otworzyć na innych. Chwilę później wrota do bajkowego świata znowu stanęły otworem, a to za sprawą grupy „Kluczyk” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. Młode aktorki uważnie wczytały się w baśnie Andersena i wyłuskały z nich „Świniopasa”, przedstawiając losy mało subtelnej królewny, która od piękna róży i słowika, wolała sztuczne zabawki i straciła przez to nie tylko znaczną liczbę całusów, ale i przyzwoitego kandydata na męża (że o dachu nad głową nie wspomnimy). Na zakończenie zaświeciły nam „Promyczki” ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. K. I. Gałczyńskiego w Białymstoku, przedstawiając słoneczne (dla odmiany) losy „Księżniczki na ziarnku grochu”, która po jednej, niezwykle ciężkiej nocy z ziarenkiem pod materacem, odnalazła szczęście i spokój na całe życie. A siniaki do wesela na pewno się zagoiły i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

To już koniec bajek na środę, a jeśli ktoś do tej pory nie zdążył na nasze przedstawienia, w czwartek, 18 maja, ma ostatnią szansę na nadrobienie zaległości. Idąc za podszeptem muz Erato i Euterpe, w piątek scenę przejmą recytatorzy. Tegoroczne majowe święto teatru honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Białostockiego – Antoni Pełkowski oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelnym - Krzysztof Marcinowicz. Nagrody dla uczestników Melpomeny ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Firmę ChM oraz Wydawnictwo Muchomor. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Białystok Online, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Radio Jard i Wrota Podlasia, zaś opiekę medialną stacja TVP 3 Białystok.