Szkolenie bibliotekarzy i podsumowanie konkursu powiatowego w Poświętnem

Dodana: 6 grudzień 2019 12:58

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego) wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Poświętnem zorganizowały szkolenie bibliotekarzy i osób zainteresowanych pod hasłem „Historia w tle, którą warto poznać, by budować teraźniejszość”. Seminarium odbyło się 4 grudnia 2019 r. w siedzibie biblioteki w Poświętnem. Przy okazji posumowano konkurs literacko-plastyczny ph. „Dawno, dawno temu…, czyli podanie lub legenda z małej Ojczyzny”, zorganizowany przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Białymstoku, Wydawnictwem Literatura i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego.

Konkurs skierowany był do młodzieży z klas V-VI , bibliotek samorządowych z powiatu białostockiego oraz dwóch wybranych filii bibliotecznych nr 4 i 7 Książnicy Podlaskiej. Na konkurs wpłynęły 42 prace z 10 gmin powiatu i 2 z wymienionych bibliotek publicznych miasta Białegostoku.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Białymstoku: wicestarosta Roman Czepe, Julita Skiepko i Agnieszka Polińska-Żukowska z Wydziału Promocji, samorządowcy z powiatu białostockiego oraz reprezentanci gminy Poświętne na czele z wójtem Witoldem Łapińskim. Ponadto w spotkaniu brała udział delegacja z Książnicy Podlaskiej, bibliotekarze z powiatu białostockiego, a także nauczyciele, rodzice i reprezentanci z zaprzyjaźnionych instytucji.

Program spotkania objął:

• wystąpienie Wójta Gminy Poświętne Witolda Łapińskiego;
  • „Zmiany w poświętczyńskiej bibliotece” – wypowiedź Wiesławy Grabowskiej (kierownik GBP w Poświętnem);
  • „Szepty z historii powiatu białostockiego – tematy znane i nieznane” – pogadanka Piotra Sobieszczaka (historyk, autor książek);
  • „W pewnej bibliotece…” – występ Grupy Teatralnej „ZAMASKĄ”;
  • „Idą święta. Boże Narodzenie tuż, tuż” – organizatorzy;
  • Podaj dalej – zaprezentowanie doświadczeń Projektu „O finansach… w bibliotece – 6. edycja” (Katarzyna Pietryńczak);
  • „Dawno, dawno temu... czyli podanie lub legenda z małej Ojczyzny” – podsumowanie konkursu powiatowego - Małgorzata Rokicka-Szymańska (kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego).
  • „Aktywni i kreatywni w działaniu” – Małgorzata Rokicka-Szymańska (kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego).

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wydaną broszurę pokonkursową, obejmującą 24 prace literacko-plastyczne autorstwa dzieci i młodzieży, wybrane przez jury.

Przedsięwzięcie można było zrealizować dzięki wsparciu wielu instytucji. Młodzież wraz z opiekunami oraz biblioteki otrzymały dyplomy i bogate upominki.

Nie zapomniano również o aktywnych i kreatywnych bibliotekach i bibliotekarzach. Nagrodzono: zespół bibliotekarzy z MBP w Choroszczy, zespół bibliotekarzy z MBP w Czarnej Białostockiej oraz bibliotekarzy z: Filii Bibliotecznej w Uhowie, Filii Bibliotecznej w Sobolewie, Filii Bibliotecznej w Kleosinie i Filii Bibliotecznej w Rybołach.

Podczas spotkania honorową odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Podlaskich otrzymała z rąk przedstawicielek SBP dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy