Pierwszy dzień występów podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017

Dodana: 16 maj 2017 11:54

naglowek

W słoneczny, poniedziałkowy poranek, 15 maja 2017 roku, dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne z całego województwa spotkały się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym, by znakomitymi występami otworzyć „II Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017”. Tegoroczne majowe święto teatru honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Białostockiego – Antoni Pełkowski oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelnym - Krzysztof Marcinowicz. Współorganizatorami przedsięwzięcia zainicjowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym są: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Zespół Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.

W pierwszym dniu występów przed szacownymi jurorami zaprezentowało się 6 z 25 zespołów, które w tym roku zgłosiły się do artystycznej rywalizacji. Ich sceniczne dokonania oceniało Jury w składzie: pani Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka działu teatralnego WOAK w Białymstoku, pani Agnieszka Polińska – przedstawicielka Starostwa Powiatu Białostockiego, pani Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierowniczka Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego oraz pan Bernard Bania – aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, przewodniczący Jury.

Melpomenę 2017 w iście baśniowym stylu rozpoczęła wokalnie utalentowana Klasa Teatralna PG2 z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku musicalową wersją „Kopciuszka”. Dobra wróżka po raz kolejny udowodniła, że warto mieć marzenia, a ich spełnienie to nie tylko kwestia posiadania czarodziejskiej różdżki, ale i dobrego serca. W serce zajrzeli także aktorzy z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Grupa teatralna „Co Nieco” zaprezentowała poruszającą historię o nadzwyczajności zwyczajnej miłości – objawiającej się w prostocie codziennych gestów, gdyż (zgodnie z nazwą spektaklu) „Najważniejsze przecież, że ty kogoś kochasz”, a cała reszta zawsze jakoś się układa. Egocentrycznych i samolubnych „Ludożerców” napiętnowała grupa Mówio z Gimnazjum im. G. Chodkiewicza w Zabłudowie, sugestywnie pokazując, co dzieje się ze światem, gdy serca w ludziach jest za mało, a „ja” i „moje” zaczyna grać pierwsze skrzypce w relacjach międzyludzkich, sprawiając, że cudze problemy są bagatelizowane, a ludzie miast się wspierać, wzajemnie się pożerają, rozprzestrzeniając ciężką chorobę, powszechnie znaną jako „znieczulica”.

Balladyna, Balladyna to klasyczny jest kryminał! Naznaczone krwistymi plamami zbrodnie bladolicej bohaterki Słowackiego po dziś dzień mrożą krew w żyłach, stanowiąc wdzięczny temat wielu spektakli. Tym razem klasyką mogliśmy się delektować dzięki Kołu Teatralnemu przy Bibliotece Zespołu Szkół w Gródku, za którą zaintrygowani weszliśmy w las w poszukiwaniu soczystych malin i wielkich zbrodni.  O wizualny aspekt przedstawienia szczególnie zadbała grupa „Razem możemy więcej” z Zespołu Szkół Nr 12 w Białymstoku, w muzyczno-tanecznym show pt. „Żywioły”, podczas którego wybrzmiały siła i piękno Matki Natury. O tym, że „różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody” przypomniała grupa „Dżdżu” z białostockiego Publicznego Gimnazjum Nr 2 im 42 Pułku Piechoty, swym „Obywatelskim protest songiem” zamykając pierwszy dzień tegorocznego Przeglądu. W owym poetyckim spektaklu młodzież dokonała umiejętnej interpretacji wierszy i piosenek, odwołując się m.in. do znanego utworu Wisławy Szymborskiej czy tekstów Grzegorza Ciechowskiego.

Poniedziałek przyniósł nam wokalne, taneczne i aktorskie występy 65 utalentowanych młodych ludzi, a to dopiero obiecujący początek. Przed nami kolejne trzy dni wypełnione spektaklami podlaskich grup teatralnych. W piątek, 19 maja, scena będzie należała do recytatorów – uczestników XII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej im. Sylwii Chorąży oraz Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”. Zwycięzców II Wojewódzkiego Forum poznamy w sobotę, 20 maja, podczas Gali z Melpomeną. Nagrody dla uczestników Melpomeny ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Firmę ChM oraz Wydawnictwo Muchomor. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Białystok Online, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Radio Jard i Wrota Podlasia, zaś opiekę medialną stacja TVP 3 Białystok.