Gala z Melpomeną - nagrody wręczone. Czerwony Kapturek triumfuje!

Dodana: 22 maj 2017 15:40

Gala z Melpomeną - nagrody wręczone. Czerwony Kapturek triumfuje!

W sobotę, 20 maja, oficjalnie zakończyliśmy II Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2017. O 9.30 w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny zgromadzili się miłośnicy teatru z województwa podlaskiego: zarówno młodzi artyści jak i jurorzy oraz przedstawiciele władz i fundatorzy nagród. Wśród szacownych gości nie zabrakło m.in. reprezentanta Marszałka Województwa Podlaskiego – pana Bogdana Olszewskiego, przedstawicielki Starosty Powiatu Białostockiego – pani Aliny Dźwilewskiej, Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny – pana Krzysztofa Marcinowicza oraz przedstawicieli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i szacownego grona jurorów.

Gości serdecznie powitała pani Bożena Cylko, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym. Biblioteka przy współpracy z Książnicą Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku oraz Zespołem Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym, od lat z powodzeniem organizuje majowe święto teatru, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wojewódzkich przedsięwzięć artystycznych. Głos zabrał także przewodniczący Jury – pan Bernard Bania. Aktor, na co dzień występujący na deskach Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku szczególnie ciepłe słowa skierował do instruktorów i opiekunów grup, dzięki którym dzieci i młodzież mogą odkrywać i kultywować aktorskie pasje, doskonalić swój warsztat i poważnie myśleć o profesjonalnych szkołach oraz artystycznej karierze w przyszłości. Juror zauważył, że dzięki przedsięwzięciom takim jak Melpomena dzieci mogą wyrazić siebie, a każde przedstawienie było dowodem na to, jak wiele pasji i uczuć wkładają w przygotowania do występów. Gorące podziękowania usłyszał pan Krzysztof Sokólski – dyrektor Ośrodka Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny. To dzięki jego uprzejmości i udostepnieniu Sali możliwa była organizacja Forum.

W gronie jurorów podczas „II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych” pod przewodnictwem pana Bernarda Bani zasiadali: pani Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego, pani Agnieszka Polińska oraz pani Izabela Wojciuk – przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Białymstoku, pani Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka teatralna WOAK w Białymstoku, pani Edyta Jurkiewicz – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz pan Hubert Piętka – przedstawiciel Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku. Szacowne grono otrzymało gorące podziękowania i upominki za trud włożony w wyłonienie najwartościowszych spektakli i najbardziej obiecujących recytatorów, a oto ich werdykt:

w ramach XII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej im. Sylwii Chorąży dla gimnazjalistów

I miejsca nie przyznano

II miejsce zdobyła Gabriela Matwiejczuk z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku za recytację wiersza Katarzyny Bohdanowicz pt. „List Gerdy do Kaja z Baśni Andersena”

III miejsce przyznano Wiktorii Stępnickiej z Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie za recytację wiersza Hanny Elżbiety Cygańczuk-Prokopczyk „Zaproszenie na herbatę”

Wyróżnienia otrzymały: Kinga Woźniuk z Zespołu Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym za recytację wiersza Teresy Radziewicz „Nabieram się” oraz Karolina Charyło z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku za recytację wiersza Elżbiety Daniszewskiej „Świątek”.

W ramach Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki”:

I miejsce zdobyła Agata Chylińska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie
za wiersz pt.: „Rozmówki o wiośnie” Haliny Szayerowej.

II miejsce przyznano Mai Bączek z Zespołu Szkół im.  Ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym za wiersz pt.:  „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.

III miejsce przypadło w udziale Janowi Sicowi z Zespołu Szkół im. Ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym za wiersz pt.:  „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej oraz Amelii Wojewódzkiej z Zespołu Szkół im. Ks. J. Popiełuszki  w Juchnowcu Górnym za wiersz pt.:  „Gucio” Jana Siwka.

 

Ponadto wyróżniono: Igę Brzozowską, Zuzannę Grabowską, Magdalenę Lewandowską, Dominikę Lewczuk, Milenę Pawluczuk, Juliana Więcha i Helenę Zawadę z Przedszkola w Kleosinie oraz Sebastiana Wojewódzkiego z Zespołu Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym.

 

W ramach przeglądu przedstawień teatralnych II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2017:

Grand Prix powędrowało do rąk grupy teatralnej „Kaprys M” z Domu Kultury w Łapach za spektakl pt. „Czerwony Kapturek” w reżyserii Adama Karasiewicza.

W kategorii Młodzież przyznano:

II Nagrodę zespołowi „Teatr Prawdziwy” z Publicznego Gimnazjum w Dobrzyniewie Dużym za spektakl pt.: „Poczekalnia” w reżyserii Anny Móżdżyńskiej.

W Kategorii Dzieci przyznano:

II Nagrodę Kołu Teatralnemu „Deska” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach
za spektakl pt.: „Zabawa w teatr” w reżyserii Pauliny Pruszyńskiej.

III Nagrodę zespołowi „Arlekin” z Przedszkola Samorządowego nr 58 Integracyjnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku za spektakl pt.:  „Jaś i Małgosia” w reżyserii Barbary Szutkiewicz.

A także specjalne NAGRODY AKTORSKIE:

- dla Aleksandry Karasiewicz z zespołu „Kaprys M” za rolę Wilka w spektaklu
pt.: „Czerwony Kapturek”;

-  dla Pawła Łuniewskiego z zespołu „Teatr Prawdziwy” za rolę Luzaka w spektaklu pt.: „Poczekalnia”.

Grupy teatralne: „Co Nieco”, „Mówio”, „Razem możemy więcej”, „Nie wnikaj”, „Wspaniała siódemka”, „Raz, dwa, trzy”, „Promyczki” oraz „EDM” otrzymały wyróżnienia zespołowe, zaś do Aleksandry Konopki z Klasy Teatralnej PG2, Sebastiana Poźniaka i Radka Skroupskiego z grupy „Nie wnikaj”, Natalii Milewskiej z zespołu „Abrakadabra”, Natalii Kowrach z grupy „Arlekin” oraz Marcina Domaszuka z grupy teatralnej z Zespołu Szkół w Juchnowcu Górnym trafiły WYRÓŻNIENIA AKTORSKIE.

Pozostałe teatry otrzymały podziękowania i upominki za uczestnictwo w Przeglądzie. Po rozdaniu nagród przyszedł czas na ponowne występy najlepszych recytatorów oraz grupy „Kaprys M” – tegorocznych zwycięzców. Ich spektakl był prawdziwą ucztą dla duszy, ale i ciału tego dnia niczego nie brakowało, gdyż organizatorzy zaprosili uczestników Gali na ciepły i słodki poczęstunek.

Na scenie zaprezentowało się w tym roku 25 zespołów teatralnych z całego województwa podlaskiego, a w recytacji wzięło udział 31 przedszkolaków oraz 13 przedstawicieli szkół gimnazjalnych.

Tegoroczne majowe święto teatru honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Białostockiego – Antoni Pełkowski oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelnym - Krzysztof Marcinowicz. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Białystok Online, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Radio Jard i Wrota Podlasia, zaś opiekę medialną stacja TVP 3 Białystok.

Nagrody dla uczestników Melpomeny ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Białymstoku (w tym m.in. wysokiej jakości kamera dla zdobywców Grand Prix), Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Firmę ChM oraz Wydawnictwo Muchomor.

Bardzo dziękujemy za wspaniałe występy i liczne przybycie na podsumowanie wręczenia nagród w „II Wojewódzkim Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2017”. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i składamy wyrazy uznania dla ich talentów oraz pracowitości. Do zobaczenia za rok!

Obsługa fotograficzna: Szymon Mróz