Drugi dzień występów podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017

Dodana: 19 maj 2017 09:53

Drugi dzień występów podczas II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - Melpomena 2017

Wtorkowe spektakle teatrów dziecięcych i młodzieżowych, prezentowane w GBP w Juchnowcu Kościelnym w ramach dorocznego święta – Melpomeny, po raz kolejny zaprowadziły nas prosto do świata dziecięcych baśni. 16 maja tuż po dziewiątej sceną zawładnęły  gnomy, biesy, ciotki Jagi, dzielne szewczyki, smoki, czerwone kapturki oraz kilka rodzajów królewien i nie opuściły jej dopóki nie wybrzmiał ostatni z bajkowych morałów. Nie zabrakło postaci wykreowanych przez Andersena oraz niezapomnianych śnieżnych przebojów z Królestwa Elsy, a zwierzęta zyskały głos, by przemówić w swojej sprawie. Drugi dzień Przeglądu imponującego dorobku młodych artystów z terenu województwa podlaskiego to osiem niezapomnianych, pieczołowicie przygotowanych spektakli, w których zaprezentowało się ponad stu uczestników konkursu.

O tym jak trudne bywa życie gnoma (zwłaszcza, gdy ukochane bagienko wyschło, a honorowa gnomia zasada, by nigdy nikomu nie pomagać chwieje się w posadach) sugestywnie i humorystycznie przekonywała widzów grupa „Nie wnikaj” z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łapach. Spektakl pt. „O dwóch nieznośnych gnomach” to nie tylko ciekawa opowieść przygodowa, ale i bajka z morałem, która pokazuje, że nawet gnomy mają serce i zdarza im się uratować nawet najbardziej marudną królewnę. Z kolei grupa „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce przedstawiła opłakane dla czarciej rodzinki skutki zadzierania z „Aniołkiem w klatce”, gdyż ów niebiański osesek jest w stanie zdemoralizować nawet gromadkę małych diabląt, co zresztą z powodzeniem uczynił – przy okazji ucząc je paciorka i dbając o czystość w czarciej pieczarze. Koło Teatralne „Deska” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach postawiło na kilka umiejętnie splecionych bajek i motywów, by nic nie przeszkodziło w nieskrępowanej „Zabawie w teatr”.  Z kolei Klasowy Teatrzyk 5A ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem wyleczył pewną księżniczkę z much w nosie, gdy w przedstawieniu „Królewna się nudzi” z małą pomocą wiedźmy pozbawił ją zabawek (którymi i tak nie potrafiła się bawić), ale za to odkrył przed nią drogę do prawdziwej przyjaźni i zaginionej pałacowej biblioteki, pełnej magicznych opowieści – niezawodnego remedium na nudę.

Grupa „Baju-Baj” z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie oddała głos bystrym zwierzakom, które nie pozwoliły „Złowrogiej firmie” na jakiekolwiek przejawy okrucieństwa wobec przyrody, dając panu prezesowi i jego sekretarce solidną nauczkę. Z kolei „Czerwony Kapturek” grupy Kaprys M z Domu Kultury w Łapach jak zwykle dał się oczarować kłamstwom podstępnego wilczyska, ale na szczęście gajowy nie zapomniał, jak trzyma się lufę i wysłał złowrogiego futrzaka prosto za kratki warszawskiego zoo, gdzie siedzi zapewne po dziś dzień (więc uważajcie!). Wszystko dobrze się skończyło także w spektaklu pt. „W poszukiwaniu sensu życia” grupy Abrakadabra ze Szkoły Podstawowej Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Życiowa pustka doskwierała pewnej podatnej na depresyjne nastroje Gęsi, która wraz z Lisem (smakoszem gustującym wyłącznie w kurach), wybrała się w pełną niebezpiecznych przygód drogę do Wilka, by dać mu się pożreć. Wilczysko okazało się jednak empatycznym zwierzem i Gęś zamiast do bulionu i paszczy trafiła w sidła miłości. Wspaniale zaprezentowała się także „Wspaniała siódemka” z Przedszkola Samorządowego Nr 7 w Białymstoku w magicznej „Zimowej opowieści”, bazującej na „Dziewczynce z zapałkami” i „Królowej Śniegu” Hansa Ch. Andersena. Przedszkolaki nie tylko pięknie tańczyły i zaczarowały publiczność brawurowym pokazem Teatru Cieni, ale i pokazały, że mają tę moc, brawurowo wykonując znany utwór z disney’owskiego filmu animowanego „Kraina Lodu”.

Występy utalentowanych dzieci i młodzieży oceniali jurorzy, pod przewodnictwem aktora Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, pana Bernarda Bani. W skład Jury weszli przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białystoku (Pani Ewa Jakubaszek), Starostwa Powiatu Białostockiego (Pani Izabela Wojciuk) oraz Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego – Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego (Pani Małgorzata Rokicka-Szymańska). W środę i czwartek ciąg dalszy teatralnych opowieści, zaś w piątek do Juchnowca zapraszamy fanów poezji. Zwycięzców II Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych – Melpomena 2017 poznamy w sobotę, 20 maja, podczas Gali z Melpomeną. Tegoroczne majowe święto teatru honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, Starosta Powiatu Białostockiego – Antoni Pełkowski oraz Wójt Gminy Juchnowiec Kościelnym - Krzysztof Marcinowicz. Nagrody dla uczestników Melpomeny ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Firmę ChM oraz Wydawnictwo Muchomor. Patronat medialny nad imprezą sprawują: Białystok Online, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Radio Jard i Wrota Podlasia, zaś opiekę medialną stacja TVP 3 Białystok.