Zrób mammografię na wiosnę!

Dodana: 27 kwiecień 2017 10:34

 

Zrób mammografię na wiosnę!

 

Panie, które w 2017 kończą 50 lat właśnie w tym roku wchodzą do Programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania.

 Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

 „Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

  Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusach odbędą się:

 

  • Łapy – 5 – 9 maja przy Domu Kultury, Nowy Rynek 15
  • Juchnowiec Kościelny – 15 i 16 maja przy Ośrodku Kultury, ul. Królowej Rodzin 1
  • Zabłudów – 17 maja plac przy Urzędzie Gminy, Rynek 8
  • Michałowo – 18 maja przy Ośrodku Zdrowia, ul. Szkolna 20
  • Supraśl – 19 i 22 maja przy Urzędzie Miasta, ul. Piłsudskiego 58
  • Wasilków – 23 i 24 maja przy Przychodni Zdrowia, ul. Kryńska 32
  • Dobrzyniewo Duże – 23 maja przy Urzędzie Gminy, ul. Białostocka 25
  • Gródek – 24 maja przy Urzędzie Gminy, ul. Chodkiewiczów 2
  • Poświętne – 25 maja przy Ochotniczej Straży Pożarnej, Poświętne 21
  • Turośń Kościelna – 25 maja przy Urzędzie Gminy, ul. Białostocka 7

 

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

 Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

plakat