Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP Powiatu Białostockiego

Dodana: 23 wrzesień 2019 15:48

W niedzielę 22.09.2019 r. w Tykocinie odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Białostockiego. Rywalizowało 14 drużyn (10 męskich i 4 kobiece). Zespoły dawały z siebie wszystko. Było widowiskowo i emocjonująco.

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach. Pierwszą była sztafeta pożarnicza 7 x 50 m, w której poszczególni zawodnicy drużyny biegną po specjalnie przygotowanym torze, przekazując zamiast pałeczki prądownicę, po drodze wykonując różne zadania i pokonując przeszkody, m.in. skok przez płotek, rów, tyczki, pokonanie ścianki. Druga konkurencja to tzw. ćwiczenie bojowe. Zawodnicy rozwijają węże, tworząc linie gaśnicze. W jak najkrótszym czasie muszą tak podać prąd wody by: obrócić tarczę obrotową a w drugiej konkurencji zbić pachołki.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

DRUŻYNY MĘSKIE

1. miejsce OSP Złotoria
  2. miejsce OSP Chodory
  3. miejsce OSP Jeżewo Stare
  4. miejsce OSP Tykocin
  5. miejsce OSP Suraż
  6. miejsce OSP Łapy - Dębowina
  7. miejsce OSP Letniki
  8. miejsce OSP Turośń Kościelna
  9. miejsce OSP Juchnowiec Dolny
  10. miejsce OSP Pietkowo

DRUŻYNY ŻEŃSKIE

1. OSP Pańki
  2. OSP Piaski
  3. OSP Suraż
  4. OSP Choroszcz

Po zawodach drużyny swoimi wozami przejechały do centrum Tykocina na uroczystą dekorację zwycięzców. Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski wraz z włodarzami innych gmin i przedstawicielami PSP i OSP wręczyli puchary, dyplomy, medale i nagrody pieniężne.  Ponadto starosta wręczył komendantowi miejskiemu PSP w Białymstoku Robertowi Wierzbowskiemu czek na 20 tys. zł. z przeznaczeniem na zakup środków ochrony dróg oddechowych (maski, aparaty i części zamienne) na potrzeby Komendy.

Współorganizatorami zawodów byli: Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Komenda Miejska PSP w Białymstoku, Burmistrz Tykocina oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Białymstoku. Zawody poziomu powiatowego rozgrywane są co dwa lata.

Zawody sportowo-pożarnicze są formą intensywnego szkolenia pożarniczego członków OSP, niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych.  W szczególności chodzi o  mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu i przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.