Uroczystości z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Powiecie Białostockim.

Dodana: 10 październik 2018 09:25

W dniu 5 października 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Powiecie Białostockim.

Obchody zostały rozpoczęte powitaniem gości przez Starostę Powiatu Białostockiego- Antoniego Pełkowskiego.

Podczas uroczystości odbyła się promocja albumu „Kalendarium powiatu białostockiego w latach 1919-1939”. O powstaniu książki oraz rysie historycznym opowiedział autor – Marcin Sikorski oraz Andrzej Kalinowski z Fundacji Sąsiedzi. Każdy z uczestników na zakończenie otrzymał pamiątkowy album.

Spotkanie uświetniły kompozycje „Z cyklu 100 Mazurków dla Niepodległej” skomponowane i wykonane przez wybitnego kompozytora i pianistę - Tadeusza Trojanowskiego oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży szkolnej pod przewodnictwem Lidii Marii Trojanowskiej.

Ponadto Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach - Dorota Kondratiuk przedstawiła prezentację historyczną z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę odnosząc się do terenu Powiatu Białostockiego.

W trakcie uroczystości podziękowano Panu Jean-Pierre Morin za dotychczasowe wsparcie w zakresie współpracy Powiatu Białostockiego z samorządami francuskimi.

Spotkanie zakończono wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych oraz wystawą pt. Twórcy Niepodległej - Instytutu Pamięci Narodowej.