Umowa na zakup ciągników do utrzymania dróg powiatowych

Dodana: 10 grudzień 2019 14:34

Powiat Białostocki w dużo mniejszym stopniu będzie zlecać utrzymanie swoich dróg firmom zewnętrznym. Kupi własny sprzęt – 3 ciągniki z osprzętem. Ich dostawcą będzie firma Contractus. Umowę w sprawie sprzedaży sprzętu z prezesem Contractusa Witoldem Karczewskim podpisali 10.12.2019 r. Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski, wicestarosta Roman Czepe, Zdzisław Łukaszewicz z Zarządu Powiatu i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marek Jędrzejewski.

Powiat Białostocki ma aż 1100 km dróg. Do tej pory ich całoroczne utrzymanie zlecano firmom zewnętrznym. Nie zawsze jednak Powiat był z ich usług zadowolony. Chodziło nie tylko o stan nawierzchni, ale także o zarośnięte rowy, co kierowcom bardzo utrudniało widoczność – wyjaśnia starosta Jan Perkowski. I dodaje, że kłopotliwe było też każdorazowe ogłaszanie przetargów na wyłonienie firmy zewnętrznej. Teraz ma być szybciej i taniej.

Zakupione ciągniki mają osprzęt wielofunkcyjny, służyć on będzie do koszenia poboczy, skarp, rowów i nasypów, a także do równania poboczy, przycinania krzaków, frezowania pni, zamiatania jezdni, odśnieżania i odmulania rowów – wylicza dyrektor PZD Marek Jędrzejewski. Dodaje, że w zimowym  utrzymaniu dróg powiatowych w dalszym ciągu będą pomagać firmy zewnętrzne i sprzęt, który dotychczas był na stanie PZD.

Contractus ma 4 miesiące na dostarczenie ciągników. Wicestarosta Roman Czepe liczy, że stanie się to jednak szybciej – jeszcze w sezonie zimowym. Sprzęt będzie kosztować ponad 1,8 mln zł.