Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa w powiecie białostockim

Dodana: 4 luty 2019 16:00

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie białostockim. Przed komisją lekarską w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku stanie w sumie ponad ośmiuset młodych mężczyzn. Jest to obowiązek każdego 19-latka. W poniedziałek (4.02.2019 r.) jako pierwsi na kwalifikacji wojskowej stawili się panowie z gminy Czarna Białostocka.

Komisja lekarska określała ich predyspozycje pod kątem służby w wojsku.  Wszyscy zbadani dostają książeczki wojskowe i dowiadują się, jaką mają kategorię zdolności do służby w wojsku.

W pierwszym dniu kwalifikacji przedstawiciel Wojsk Obrony Terytorialnej kpr Mariusz Redliński zachęcał mieszkańców Czarnej Białostockiej,  by wstąpili w szeregi nowej formacji.   Z kolei starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski życzył 19-latkom, by podjęli mądre decyzje.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie białostockim potrwa do 26 marca.  Ostatnie dwa dni komisja poświęci na ocenę predyspozycji wojskowych dziewcząt. Są to absolwentki szkół medycznych, psychologicznych czy weterynaryjnych.

Mimo że w Polsce nie ma już powszechnej służby wojskowej, to kwalifikacja jest obowiązkowa. Chodzi o to, by zebrać informacje nt. osób, które mogłyby w przyszłości służyć w armii.

(ebk)