Nowoczesny tomograf w Szpitalu Powiatowym w Łapach

Dodana: 29 październik 2020 11:18

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach dołączył do grona placówek,gdzie wykonywane są badania tomografii komputerowej. Szpital kupił nowoczesny 40-rzędowy tomograf komputerowy uCT 530. W środę (29.10.20202) sprzęt oficjalnie przekazały do użytku władze Powiatu Białostockiego i dyrekcja szpitala. Spotkanie w wąskim gronie zorganizowano przed wejściem do powstającego w Łapach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Tomograf wyposażony jest w technologię, która pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu, co ważne - przy zastosowaniu ultra niskiej dawki promieniowania – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor SP ZOZ Urszula Łapińska.

Starosta Jan Bolesław Perkowski mówił, że szpital w Łapach rozwija się dzięki dobremu zarządzaniu przez dyrektor Łapińską, ale też dzięki decyzjom powiatowych radnych, to m.in. Sylwia Rząca, Maria Busłowska, Andrzej Gąsowski, Mariusz Gołaszewski (radni z tego okręgu).

Wicestarosta Roman Czepe podkreślał, że nowa inwestycja w szpitalu cieszy tym bardziej, że jeszcze kilka lat wstecz mówiło się o możliwości zamknięcia placówki. W konferencji prasowej wzięli też udział Szymon Zambrzycki – prezes firmy Solve Medical, która przygotowywała pracownię TK i Magdalena Skrzycka dyrektor sprzedaży w firmie United Imaging Healthcare, która jest producentem tomografu. Oboje wręczyli dyrektorce SP ZOZ pamiątkową tabliczkę, która ma zawisnąć w pracowni TK.

Zakupiony sprzęt kosztował blisko 2 mln zł. Koszt pokryła niemal w całości dotacja z budżetu Powiatu Białostockiego (1 859 484,73 zł), szpital dołożył 35 048,87 zł. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia każdy szpitalny oddział ratunkowy musi posiadać tomograf komputerowy. Pierwsze badania tomografem mają być wykonywane w Łapach w listopadzie. SOR i lądowisko prawdopodobnie zaczną działać na początku 2021 roku.