Mieszkańcy prawie 50 podlaskich gmin ze wsparciem na instalacje OZE

Dodana: 29 styczeń 2021 14:20

Mniej zanieczyszczeń w powietrzu i duże oszczędności - to najważniejsze korzyści dla mieszkańców naszego województwa, wynikające z projektów, jakie zatwierdził (28.01.2021 r.) Zarząd Województwa Podlaskiego. 57 mln zł na nowe panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne otrzyma prawie 50 podlaskich gmin.

Chodzi o konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w którym można było starać się o dotacje na niewielkie instalacje, montowane na dachach prywatnych domów. Na wsparcie takich projektów przeznaczono pierwotnie 30 mln zł z funduszy unijnych, ale dzięki decyzji Zarządu Województwa budżet konkursu zwiększono prawie dwukrotnie – do 57 mln zł.

To jest inwestycja w ochronę środowiska, ale nie tylko. Dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znacznie na rachunkach za energię – podkreśla marszałek Artur Kosicki.

Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski dziękuje zarówno marszałkowi jak i gminom powiatu za troskę o środowisko.

W województwie powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych i 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie 9 354,44 ton.

Najwięcej energii cieplnej dzięki instalacjom, wyprodukują gminy Wyszki i Zambrów, natomiast liderem w produkcji energii elektrycznej będą gminy Choroszcz i Mielnik. Najwięcej instalacji cieplnych zakupią gminy Turośń Kościelna (60 szt.) i Wasilków (42 szt.), a instalacji elektrycznych gmina Mielnik (111 szt.) i gmina miejska Hajnówka (77 szt.).  Z gmin powiatu białostockiego skorzystają też: Dobrzyniewo Duże, Supraśl, Turośń Kościelna, Juchnowiec kościelny, Zawady i Zabłudów.

W ocenie ekspertów takie instalacje nie emitują dwutlenku węgla, hałasu i w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Województwo Podlaskie stanie się mniej zależne od zewnętrznych dostawców prądu, a ludzie będą się cieszyć z użytkowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Więcej informacji tu:

https://wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/wiadomosci/konferencje/mieszkancy-prawie-50-podlaskich-gmin.html