Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

Dodana: 20 lipiec 2016 08:23

Siabrouskaja plakat

Międzynarodowy Festiwal

„Siabrouskaja Biasieda”

30 lipca 2016, godz. 17.00

Leśny amfiteatr „Boryk” w Gródku

  Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność.

 Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

 W tym roku impreza będzie połączona z Jubileuszem 20-lecia istnienia zespołu Prymaki, który wywodzi się z Gminy Gródek. W ich repertuarze są estradowe wykonania muzyki folklorystycznej i ludowej w jęz. białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim oraz autorskie kompozycje.  W ciągu dotychczasowej działalności zespół występował w wielu regionach Polski i poza granicami m.in. w Białorusi, Słowacji, Estonii, Belgii, Litwie i Łotwie oraz bierze też udział w wielu koncertach charytatywnych. Zespół jest laureatem wielu nagród w kraju i zagranicą m.in. w 2012 roku prymacki duet Bogusława Karczewska i Jerzy Ostapczuk wziął udział w „Międzynarodowym Konkursie Duetów” w Mińsku zdobywając I miejsce. Kierownik zespołu Jerzy Ostapczuk został  tym roku odznaczony Medalem Franciszka Skaryny – jednym z najważniejszych odznaczeń nadawanym przez władze Białorusi za zasługi dla kultury Białoruskiej. Więcej informacji o zespole: www.prymaki.pl

 W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych, odbędą się: konkurs literacki, na wiersz o „Siabrouskiej Biasiedzie” (konkurs będzie dotyczył wierszy napisanych w języku białoruskim), konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną, konkurs na najładniejszy „karawaj” przywieziony przez występujące zespoły, pokazy fajerwerków oraz wspólne pieczenie prosiaka. Urozmaiceniem imprezy będzie występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi m.in.: Pieśniary, Nierusz, Biełyj Ptach oraz Haściniec. W ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpi zespół pieśni i tańca FIII CAMARASULUI (Rumunia). Nie zabraknie również zespołów z Podlasia m.in. Zorka, Lailand, Skazkaoraz Haj. Gospodarzami imprezy będzie zespół Prymaki z Gródka.

 

Więcej informacji oraz regulaminy konkursów są dostępne na stronie: www.gckgrodek.pl,

bądź na profilu facebook: /grodekgck.

 

Mapka dla kierowców: https://drive.google.com/open?id=1faef2eCdmrxvFD5rIt6MkM8jwXQ&usp=sparing

Współrzędne: N 53°6'21.2004", E 23°39'41.4108"

 Na imprezę będzie można dojechać z Białegostoku pociągiem weekendowym, malowniczą trasą przez puszczę. Pociąg relacji Białystok – Waliły w dniu 30 lipca wyjeżdża z Białegostoku o godz. 9.00 (przyjeżdża do Walił o godz. 10.14), wraca z Walił do Białegostoku o godz. 16.02 (w Białymstoku o godz. 17.17) oraz dodatkowy kurs o godz. 17.40 z Białegostoku, a powrót z Walił o godz. 23.07.

  Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez portal transmitujemy.pl.

 Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Organizatorzy: Gmina Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku;Patronat medialny: Telewizja Białystok, Radio Białystok, Radio Orthodoxia, Wrota Podlasia, BiałystokOnline.pl, Niwa, Transmitujemy.pl, Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny.

Zdjęcia z poprzedniej edycji: