Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

Dodana: 20 lipiec 2017 15:02

naglowek

Międzynarodowy Festiwal

„Siabrouskaja Biasieda”

29 lipca 2017, godz. 17.00

Leśny amfiteatr „Boryk” w Gródku

 

 

Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Siabrouskaja Biasieda to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym, prezentująca dorobek kulturowy regionu i twórczość ludową z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Impreza będzie miała charakter koncertu połączonego ze wspólną zabawą, w której uczestniczą wykonawcy i publiczność. Nawiąże do tradycyjnego, zakorzenionego w kulturze słowiańskiej, przyjacielskiego spotkania, na którym nie może zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Projekt, który w szerokim rozmiarze zaprezentuje rodzimą, ludową kulturę, będzie również – poprzez udział zespołów z Polski i Białorusi oraz przedstawicieli kultur mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie – okazją do prezentacji bogactwa kultury pogranicza oraz promocji walorów przyrodniczo-turystycznych gminy, powiatu i całego województwa podlaskiego. Udział w imprezie zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych wprowadzi różnorodność repertuarową, a różne rodzaje muzyki i śpiewu dadzą okazję do wspólnej zabawy, którą podkreśli specjalnie przygotowana na tą okazję i wielokrotnie wykonywana wspólnie przez zespoły i publiczność w języku białoruskim przyśpiewka – hymn „Hej Siabrouskaja Biasieda!”. Oprócz dobrej zabawy spotkanie umożliwi młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych niezbędnych do określenia tożsamości narodowej, zaś całej społeczności – poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji oraz uświadomi konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

 

 

W trakcie imprezy oprócz występów zespołów i artystów ludowych, odbędą się: konkurs literacki, na wiersz o „Siabrouskiej Biasiedzie” (konkurs będzie dotyczył wierszy napisanych w języku białoruskim), konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną, konkurs na najładniejszy „karawaj” przywieziony przez występujące zespoły, pokazy fajerwerków oraz wspólne pieczenie prosiaka. Urozmaiceniem imprezy będzie występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi m.in.: Cwiecień, Spadczyna, Kupalinka. W ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpi zespół POIMENIKOS AYLOS (Ateny, Grecja). Nie zabraknie również zespołów z Podlasia. Gospodarzami imprezy będzie zespół Prymaki z Gródka.

 

Więcej informacji oraz regulaminy konkursów są dostępne na stronie: www.gckgrodek.pl,

bądź na profilu facebook: /grodekgck.

 

Mapka dla kierowców: https://drive.google.com/open?id=1faef2eCdmrxvFD5rIt6MkM8jwXQ&usp=sparing

Współrzędne: N 53°6'21.2004", E 23°39'41.4108"

 

Na imprezę będzie można dojechać z Białegostoku pociągiem weekendowym, malowniczą trasą przez puszczę. Pociąg relacji Białystok – Waliły w dniu 29 lipca wyjeżdża z Dworca PKP w Białegostoku o godzinach: 9:27; 16:02; 18:24. Natomiast powrót ze stacji Waliły: 10:28; 17:00: 23:30.

 

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” można obejrzeć na żywo (online) z każdego zakątku Polski i świata poprzez portal transmitujemy.pl, a także będzie transmitowany "na żywo" w Radiu Orthodoxia.

 

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Zadanie współfinansowane przez Powiat Białostocki.

 

Wydarzenie zrealizowano dzięki finansowej i organizacyjnej pomocy Ministerstwa kultury Republiki Białoruś i Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce

 

Organizatorzy: Gmina Gródek, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Białymstoku; Patronat medialny: Telewizja Białystok, Radio Białystok, Radio Orthodoxia, Wrota Podlasia, BiałystokOnline.pl, Niwa, ObcasyPodlasia.pl, Transmitujemy.pl, Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny.