Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

Dodana: 9 sierpień 2016 07:57

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda”

Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” odbył się 30 lipca 2016 roku w Leśnym amfiteatrze „Boryk” w Gródku. Jest to jedna z ważniejszych imprez o zasięgu międzynarodowym. Prezentowany był na niej dorobek kulturowy regionu oraz twórczość ludowa z głównym naciskiem na kulturę mniejszości białoruskiej. Białoruski Festiwal Folkowy odbył się w charakterze koncertu w połączeniu ze wspólną zabawą, w której uczestniczyli wykonawcy jak również publiczność.

 

Podczas festiwalu wystąpiło kilkadziesiąt zespołów z Polski i z zagranicy (Białoruś, Ukraina). W tym roku impreza była połączona z Jubileuszem 20-lecia istnienia zespołu Prymaki-wywodzącego się z Gminy Gródek. W repertuarze znalazły się estradowe wykonania muzyki folklorystycznej i ludowej w języku: białoruskim, ukraińskim, rosyjskim oraz polskim, a także autorskie kompozycje. Zespół w dotychczasowej działalności ma na swoim koncie występy w wielu regionach Polski oraz poza jej granicami m.in. w Białorusi, Słowacji, Estonii, Belgii, Litwie i Łotwie, a także bierze udział w wielu koncertach charytatywnych. Jest też laureatem wielu nagród w kraju i zagranicą. M.in. prymacki duet Bogusławy Karczewskiej i Jerzego Ostapczuka-biorąc udział w „Międzynarodowym Konkursie Duetów” w 2012 roku w Mińsku- zdobyli I miejsce. Wyróżnić należy kierownika zespołu- Jerzego Ostapczuka, który w tym roku został odznaczony Medalem Franciszka Skaryny. Jest to jedno z najważniejszych odznaczeń, które nadawane są przez władze Białorusi za zasługi dla kultury Białoruskiej.

 

Na imprezie „Siabrouskaja Biasieda” dominował śpiew, muzyka i taniec. Forma festiwalu nawiązywała do tradycyjnego, przyjacielskiego spotkania, które sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Oprócz dobrej zabawy festiwal „Siabrouskaja Biasieda” umożliwił młodzieży poznanie bogactwa rodzimego folkloru i tradycji regionalnych, które są niezbędne do określenia tożsamości narodowej. Korzyści płynące z festiwalu dla całej społeczności- to poznanie wspólnych korzeni, powrót do tradycji, jak również uświadamia konieczność pielęgnowania jej dla przyszłych pokoleń.

Oprócz występów zespołów i artystów ludowych imprezę urozmaiciły:

- liczne konkursy:

  • konkurs literacki, na wiersz o „Siabrouskiej Biasiedzie” (dotyczył wierszy napisanych w języku białoruskim),
  • konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną,
  • konkurs na najładniejszy „karawaj”- przywieziony przez występujące zespoły (pięknie ozdobiony chleb),

-pokazy fajerwerków

-wspólne pieczenie prosiaka

-występ specjalnie zaproszonych na tą okazję gwiazd wieczoru z Białorusi m.in. Pieśniary, Nierusz, Biełyj, Ptach oraz Haściniec.

- w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur na Siabrouskiej Biasiedzie wystąpił zespół pieśni i tańca FIII CAMARASULUI (Rumunia). Nie zabrakło zespołów z Podlasia uświetniających imprezę m.in. Zorka, Lailand, Skazka oraz Haj. Gospodarzami imprezy był zespół Prymaki z Gródka.

Różnorodne style, charakter muzyki oraz dodatkowe atrakcje jednoczą pokolenia i różne kultury. Zaspokoiły potrzeby najmłodszej, jak również najstarszej publiczności. Po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda” można było obejrzeć na żywo (online), z każdego zakątka Polski i świata poprzez portal transmitujemy.pl

 

 Powiat Białostocki dofinansował realizację wspólnego zadania z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.