Jest przetarg na przebudowę drogi Bobrowniki – Łużany – granica powiatu białostockiego

Dodana: 12 marzec 2019 11:08

Przebudowa drogi 1282 B  ma się rozpocząć  w tym roku, i ma być oddana do użytku do końca stycznia 2021 r. Pieniądze na przebudowę drogi Bobrowniki – Łużany – do granicy powiatu białostockiego (z powiatem sokólskim) przyznała Unia Europejska. Szacowany koszt inwestycji to 1 mln 149 tys. euro. 

Pieniądze z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, mają pokryć 90% kwoty. Takie były ustalenia w 2016 r., kiedy pisano wniosek do Programu.

Droga Bobrowniki – Łużany – do granicy  powiatu jest bardzo uczęszczana. Wielu kierowców jedzie tędy na skróty z Gródka czy Michałowa do Krynek, a także z Białegostoku do przejścia w Kuźnicy. W pobliżu są też odwiedzane przez turystów Kruszyniany. Teraz droga jest żwirowa, po przebudowie będzie asfaltowa. Dalej prowadzi również asfaltowa droga,  należąca do powiatu sokólskiego.

Starostwo powiatowe w Białymstoku ogłosiło niedawno przetarg na budowę drogi. Ale program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina zakłada też tzw. działania miękkie. To np. spotkania, warsztaty i opracowywanie dokumentów. Jedno z takich spotkań roboczych miało miejsce w Starostwie Powiatowym przy ul Borsuczej w Białymstoku. Wkrótce powiat białostocki będzie składać zapytania ofertowe dot. wyboru inspektora nadzoru przy budowie drogi, wyboru audytora wewnętrznego i tzw. działań miękkich.