10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Łaźniach

Dodana: 25 październik 2019 14:14

Jubileuszowej uroczystości 17 października 2019 roku towarzyszyło cykliczne wydarzenie „ART.-recykling drugie życie”. Tego dnia dyrekcja i podopieczni PŚDS gościli wielu gości: starostę Jana Perkowskiego, pierwszego starostę Powiatu Białostockiego Wiesława Pusza, starostę V kadencji Antoniego Pełkowskiego, skarbnik Martę Szczukę, sekretarz Joannę Kondzior, dyrektor PCPR Elżbietę Turczewską, burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego. Ponadto uczestników, opiekunów i terapeutów z: Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej, Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, Domu Pomocy Społecznej z filią w Bobrowej, Domu Pomocy Społecznej w Jałówce, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mońkach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach, Warsztatów Terapii Zajęciowej „My dla innych” Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Woli, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białymstoku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce, Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku i Szkoły Podstawowej nr 17 w Białymstoku.

W 2008 roku Dom Pomocy Społecznej w Łaźniach przekształcono w Ośrodek Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, a w 2014 roku na Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Zadaniem Domu jest świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych i terapeutycznych osobom przewlekle psychicznie chorym, upośledzonym umysłowo oraz osobom wykazującym inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Placówka zapewnia podopiecznym wachlarz różnych zajęć, zarówno rozwijających umiejętności praktyczne, potrzebne w życiu codziennym, jak i ich zainteresowania. Na zajęcia w PŚDS uczęszcza 60 osób, są tu dowożone z 11 gmin (Supraśl, Gródek, Michałowo, Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Krynki, Szudziałowo, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Wasilków).

Dom usytuowany jest w gminie Supraśl na obrzeżach malowniczego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, nieopodal rezerwatów przyrody „Surażkowo” i „Borki” we wsi Łaźnie. Jest ona położona nad jedną z najczystszych rzek w Polsce - Sokołdą. Nieopodal znajduje się Arboretum - ogród botaniczny połączony z parkiem leśnym. W pobliżu przebiega także Pszczeli Szlak oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Położenie domu zapewnia spokój, bezpieczeństwo, działa na człowieka kojąco